گریز از حقیقت تا کی ؟؟!!

در برخی از سایتها و نشریات از جمله اعتماد ملی , همشهری و….. مطالبی در رابطه با تبرئه اعضا تیم صعود کننده به نانگاپاربات از سوی دادسرای عمومی تهران منتشر شده است . که جهت روشن شدن اذهان عمومی لازم است توضیحاتی داده شود.


۱-در انتشار این خبر متاسفانه مثل بسیاری از خبرهای دیگر تهیه کنندگان خبر بصورت گزینشی و هدفدار از متن نامه دادسرای عمومی به دادستان مطالبی را با پردازش جهت دار ارائه داده اند . از جمله اینکه ,در شرایطی که پدر سامان نعمتی بدلیل تناقض گوئی و ابهامات جدی این حادثه و همچنین عدم بررسی موضوع در مجامع تخصصی ناچار شده به آخرین راه حل، یعنی طرح شکایت در دادسرا متوسل شودکه این موضوع را نیز بارها در فرصت های مختلف مطرح نموده اند  , اما در کمال تعجب از فدراسیون کوهنوردی بعنوان عامل اصلی شکل گیری این شکایت نام برده میشود . که این مسئله نه تنها کذب محض است بلکه حتی خود فدراسیون نیز بدلیل نداشتن توان و انگیزه لازم جهت بررسی و تحلیل حادثه در معرض انتقاد جدی قرار دارد.

۲- تبرئه شدن در مراجع قضائی هیچگاه نمیتواند به منزله بی گناه بودن افراد تیم باشد . زیرا ابعاد گسترده این حادثه تنها در یک محدوده کوچک در مراجع قضائی قابلیت بررسی دارد وبخش اعظم آن در حوزه های تخصصی رشته کوهنوردی و در سطح مجامع ورزشی قابلیت بررسی و نتیجه گیری را دارند . لذا نباید با مطرح شدن تبرئه در مرجع قضای شادی وصف ناپذیری از خود نشان داد و از یاد نبریم که بخش بزرگی ازجنبه های دیگر این حادثه،که به ندانم کاری و رعایت نشدن اصول اخلاقی کوهنوردی و… اعضاء تیم برمی گردد ، همچنان بقوت خود باقی است. و دیر یا زود مورد بازنگری و بررسی  عادلانه جامعه کوهنوردی آزاد اندیش  قرار خواهد گرفت .

۳- خبر منتشر شده  به استناد نامه ای است که دادسرای عمومی به دادستان جهت اعلام نظر ارائه داده است.در این نامه به دلیل عدم دسترسی به مدارک مورد نظرو قابل قبول در مراجع قضایی  وهمچنین با توجه به اظهارات اعضاء تیم ، در خواست منع تعقیب داده شده است. اما ذکر شده که همچنان پرونده مفتوح است . نکته قابل تامل دیگر اینکه دادستان در ذیل نامه دادسرا خواستار بررسی موارد دیگر شده است .

جهت خواندن متن کامل نامه دادسرا بر روی صفحات کنید.


صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم

۴-نکته ای که نباید اعضاء تیم نانگا و مسئولین باشگاه دماوند فراموش کنند این است که خانواده سامان در پی یافتن یک متهم نبوده ونیستند ، بلکه آنها تنها دنبال کشف حقیقت هستند ، حقیقتی که شما ( اعضا تیم نانگا ) با تناقض گوییها خود آنرا پنهان کرده اید.حقیقتی که فدراسیون ومجامع رسمی کوهنوردی در جهت رسیدن به آن حتی یک قدم مناسب برنداشته اند . قطعا اگر شما به جای تناقض گویی با شجاعت وصداقت به طرح مسائل می پرداختید وفدراسیون وسایر مجامع نیز در عمل نشان می دادند که برای رسیدن به برداشت واقعی از حادثه ، جدی هستند ، هیچگاه خانواده نعمتی(  که حتی حاضر شدند در میان غم واندوه نبود سامان به استقبال تیم به فرودگاه بیایند )  در دادگاه شکایتی را طرح نمی نمود .خانواده نعمتی می خواهد هزینه سنگین از  دست دادن سامان حداقل باعث کسب تجربه واصلاح نواقص در جهت کاهش حوادث شود.همان نکته ای که بسیاری از مدعیان مدیریت پویا ود لسوز در ورزش در رسیدن به آن بسیار ناتوان وعاجز بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *