چه بر سر سامان آورده اید ؟

HTML clipboard

چه بر سر سامان آورده اید ؟

در پی تناقضات ، در گفتار و اخبار داده شده از سوی گروه نانگا در رابطه با ناپدید شدن سامان نعمتی ، در همایشی که در کرج از سوی هیئت و خانه کوهنوردی کرج جهت پاس داشت کوهنورد کرجی، آقای احسان پرتونیا برگزار گردید ، در پایان آن جلسه آقای کاظم فریدیان بنا به درخواست چند ماهه خانواده سامان نعمتی ، که بنابر دعوت برگزار کنندگان در این مراسم حضور داشتند ، در رابطه با در اختیار گذاشتن فیلم آخرین لحظات حضور سامان نعمتی یک عدد سی دی تحویل پدر سامان گردید ، که با بررسی آن دیده شد که تصاویر آخرین لحظات سامان بخشی  از همان فیلمی است که آنان از صعود خود ساخته و در جلسات قبل نشان داده اند و در آن فیلم سامان با صلابت و محکم تر از بقیه افرادگروه قدم برمی دارد و سرپرست فنی تیم آقای فریدیان ( فیلم بردار ) نیز از استحکام قدم ها و چگونگی نیش گرامپون او فیلم برداری و اعلام می کند که ۴۰۰ متر به قله مانده است . بقیه افراد گروه نیز در فیلم مشاهده می شوند ، دو نفردر جلو به سختی حرکت می کنند و آقای ابوالحسنی نشسته و سامان با قامتی راست مشغول صعود است. این فیلم داستان صعود ارائه شده در مورد سامان را بیش از پیش زیر سئوال برد و همه آن گفته ها را رد کرد .بعد از چندی در ۲۶ آذر ماه در برنامه ی رخصت شبکه سه در مصاحبه حضوری دبیر فدراسیون کوهنوردی رسماً اعلام نمود که این گروه با توجه به فیلم و عکس های ارائه شده به قله صعود نکرده و جایی که بعنوان قله عکس گرفته اند زیر قله است که کاملا در فیلم مشاهده می گردد . لذا دبیر محترم فدراسیون از باشگاه دماوند و اعضاء گروه خواست که اگر مدارکی دال بر صعود دارند به فدراسیون ارائه نمایند و یا اینکه با حضور کارشناسان فیلم موجود را در تلویزیون مورد بررسی قرار دهند تا واقعیت روشن گردد. بعد از این موضوع باشگاه دماوند و گروه مورد نظر ( نانگا ) در سایت خود اعلام کردند که در ۲۳ دی ماه در محل باشگاه فیلم و اسناد مربوط به صعود را جهت علاقه مندان به نمایش خواهند گذاشت، لذا پدر سامان همراه چند نفر از اعضاء گروه قاجر جهت اطلاع از واقعیتها به محل باشگاه رفته و در آنجا حضور یافتند. تا شاهد ارائه مدارک جدید از این صعود باشند. اما فیلم ارائه شده در این جلسه همان فیلمی بود که قبلا نیزنشان داده بودند و مشخص گردید تیم اعزامی ایران به نانگا مدرکی دیگرجهت ارائه ندارند. ولی از آنجا که در این فیلم آهنگ وصداگذاری به گونه ای بود که صدای افراد در حال صعود بخوبی شنیده می شود، صدای سامان در چندین مرحله به گوش می رسد که این موضوع با تمامی آنچه که اعضاء تیم در مورد سامان گفته اند در تناقضی آشکار است و نشان می دهد که سامان تا آخرین مرحله صعود با تیم بوده است. گروه قاجر و پدر سامان که فیلم پخش شده را با دوربین همراه خود ضبط کرده ،  آن را به دقت مورد بررسی قرار داده اند، با اطمینان کامل از وجود سامان در کنار بقیه افراد که مشغول عکس انداختن با پرچم های خود بودند، این فیلم را جهت بررسی و روشن شدن واقعیت به مسئولین ذی ربط تحویل داده اند که این موضوع در تاریخ ۱۶/۱۱/۸۷ در جلسه انجمن کوهنوردان ایران توسط پدر سامان اعلام گردید.

روی سخن با تمامی کوهنوردان و دلسوزان این رشته

 گروه قاجر و خانواده سامان نعمتی از اولین لحظه  بروز حادثه تنها در پی یافتن واقعیت حادثه بوده اند مسئله ای که هیچ کسی نمی تواند در منطقی بودن آن شک کند و هیچگاه بنا  را بر نامهربانی و برخورد غیر منصفانه با تیم نداشته ایم، حتی در لحظه بازگشت تیم به تهران در میان غم و اندوه نبودن سامان اعضاء گروه قاجر و خانواده سامان در مراسم استقبال فرودگاه حضور یافته اند و در لحظات بعدی گام به گام با افراد تیم همراه بوده ایم که حقیقت را از زبان آنها بشنویم، اما در عمل برخوردهای غیر اصولی و تناقض گویی های آشکار که از همان لحظات اولیه حادثه آغاز شده بود، توسعه پیدا کرد ، حتی از دادن فیلم های واقعی( بدون دست کاری ) صعود خودداری نمودند و در نتیجه تمامی تلاشها در جهت روشن شدن حقیقت به نتیجه نرسید. انجمن کوهنوردی، باشگاه دماوند، فدراسیون و یا هر تشکلی دیگر در کوهنوردی چه به لحاظ عدم توانایی و یا بهر دلیل دیگر قدمی در جهت تحلیل و بررسی موشکافانه این حادثه برنداشتند و تمامی درها برای رسیدن به واقعیت بسته شد و تنها راهی که برای خانواده محترم سامان بعنوان یک حق طبیعی باقی ماند اقدام قضایی بود، زیرا ما بر این باوریم که این حادثه و هر حادثه دیگر باید در اصلاح رویکردها و برنامه ها تاثیر عمیقی بگذارد. در این میان نکته دیگر کم اطلاع بودن برخی از کوهنوردان و دست اندرکاران است که از فضای نسبتا دور به نقد همه این تلاشها می پردازند و می گویند: اقدام قضایی چرا ؟ و ما از این عزیزان می پرسیم وقتی آنها حقیقت را نمی گویند و هر لحظه به تناقض گویی ادامه می دهند، تشکلی یا نهادی در کوهنوردی جهت رسیدن به واقعیت حادثه قدمی برنمی دارد، چه باید کرد؟ آیا باید اجازه داد که این حادثه نیزمثل  بسیاری دیگر از حوادث کوهنوردی  به فراموشی سپرده شود؟ آیا می توان به خانواده نعمتی گفت دیگر دنبال موضوع را نگیرید ؟

و ما بار دیگر اعلام می کنیم تمامی تلاش گروه قاجر و خانواده سامان نعمتی در جهت روشن شدن حقیقت و کسب تجربه ای اثر گذار در جهت اعتلاء رشته کوهنوردی است .  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *