گزارش همایش

 

پنجشنبه دوم آبان ماه شهر قروه میزبان دهها کوهنورد ازجمله اعضای تیم صعود به نانگاپاربات از شهرهای مختلف بود کوهنوردانی که آمده بودند تا در کنار مردم شهر قروه ، مسئولین فدراسیون کوهنوردی ، مسئولین استان و شهرستان یاد و خاطره سامان نعمتی را گرامی بدارند همانگونه که انتظار می رفت همایش با استقبال شهروندان روبرو شد و از لحظات اولیه برنامه سالن مملو از جمعیت شد .

مراسم راس ساعت ۵ بعدازظهر با تلاوت آیاتی از قرآ ن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد در بخش اول برنامه های همایش امیر رشید امیری رئیس تربیت بدنی قروه ، موسی مرادیانی رئیس هیات کوهنوردی استان کردستان و مهندس سید عماد حسینی نماینده مردم قروه در مجلس شورای اسلامی سخن گفتند . بخش دوم برنامه ها بعد از پذیرایی با سخنان همایون نعمتی پدر سامان آغاز گردید وی گفت :

شهرام نعمتی رئیس هیات کوهنوردی قروه درسخنان خود به تاریخچه کوهنوردی قروه اشاره نمود

اقبال افلاکی دبیر فدراسیون در سخنان خود گفت « هیمالیا نوردی هم روی خوب دارد وهم روی بد و من هر دو را تجربه کرده ام هیمالیا نوردی قصه مرگ و زندگی است اولین خطا آخرین خطاست . در کوهنوردی ۹۵ درصد حادثه وجود دارد و ۵ درصد شانس .» به نقل از داگ اسکات گفت ــ کسی که ۸۰ برنامه هیمالیا نوردی انجام داده است ــ کوهنوردان حرفه ای به دو دلیل می میرند بلند پروازی و بدشانسی .

خطاب به مردم قروه گفت که همانقدر سامان نعمتی برای مردم شهر قروه و استان کردستان عزیز و گرامی است برای جامعه کوهنوردی نیز عزیز است و به محض اطلاع از حادثه تمام تلاشها برای امداد از طریق فدارسیون انجام گرفت . وی همچنین به حادثه گاشربروم اشاره کرد « به محض بروز حادثه در ارتفاع ۷۲۰۰ بطور منطقی تنها کسانی که می توانستند امداد رسانی کنند افرادنزدیک به حادثه و مستقر در کمپ پشتیبانی ( ۳) بودند که عملیات امداد را انجام دادند و پس از ساعت ها تلاش خود را به افراد آسیب دیده رساندند و پس از ۵ شبانه روز فعالیت و تلاش آنها را به ارتفاع ۵۲۰۰ آورده و با هلی کوپتر به پایین انتقال داده شدند . » ود یگر اینکه گفتن واقعیت های هر حادثه صداقت می خواهد ..

محمود شعاعی رئیس فدراسیون سخنران بعدی بود وی گفت «‌ سامان چه زود از میان ما رفت با ۲۷ بهار زندگی ، چرا رفت ؟ پاسخ به این چراها را با اندکی تعمق و تامل می توان یافت .

سامان نعمتی جوان پرشوری که با رفتن خود به همه ما هشدار داد . شاید او رفت که به ما بگوید مراقب باشید ، راه های دیگری هم برای رسیدن به قله وجود دارد ، کدام قله ؟ آیا معنای قله اوج کوه است . خیر قله شرف ، قله انسانیت ، کرامات انسانی ، شهامت ، صداقت ، از خود گذشتگی و کمک به هم نوع.

گاه با صعود نکردن خود می توان به قله انسانیت صعود کرد و سرافرازتر و سر بلند تر »

به تیم کره در زمان صعود به اورست اشاره کرد « در فاصله ۵ دقیقه ای قله از طریق بیسیم خبردار شدن که سرپرست تیم کره بیمار است و از همان نقطه بدون رسیدن به قله به طرف پایین برگشتند .

و همچنین « آیا نتیجه کار کوهنوردی تنها رسیدن به قله است . رسیدن به قله بهر قیمت »

در ادامه عنوان نمود « سامان نعمتی می دانست سراغ چه می رود و می دانست راهی را که می رود امکان دارد بدون بازگشت باشد و از عواقب کار آگاه بود . اما نکته قابل توجه اجراء برنامه است . تصمیمات اتخاذ شده در یک لحظه زمانی بسیار سرنوشت ساز است . یک تصمیم نا بجا می تواند سلامتی همه را به خطر بیاندازد . کسانی که با هیمالیا آشنا هستند در رابطه با حادثه نانگا می گویند یک نفر تلفات کم است و این تیم می بایست ۶ نفر تلفات می داد و حالا جای بسی خوشحالی است که ۵ نفر بقیه در آن شرایط قراگاه ۴ را پیدا کرده اند . …. سرپرست همچون فرمانده در میدان جنگ است و باید قاطعیت داشته باشد و نفرات تیم هم باید روحیه ایثار و از خود گذشتگی … را در خود تقویت کنند

امروز ما برای گرامیداشت سامان در اینجا جمع شده ایم باید از اینجا با خود پیامی ببریم . « پیشگیری از تکرار حوادث . ما در کوه های داخلی و خارجی کم تلفات نداشته ایم . درس گرفتن از حوادث و جلوگیری از تکرار آنها ، ارزش نهادن به کرامات و ارزشهای انسانی و رسیدن به قله شرف و انسانیت و جوانمردی و صداقت که بسیاری از آنها ــ نه اینکه سامان در میان ما نیست ــ سرگذشت این جوان نشان می دهد که در او بوده است و همنوردان او هستند و می توانند اذعان کنند . .

من حس می کنم سامان اینجاست روح او حاکم است تلاش گروه قاجر و نظم ایجاد شده در این همایش همه نشان دهنده حضور سامان است …. و به خانواده نعمتی برای تربیت چنین فرزندی تبریک می گویم .

از برنامه های دیگر : پخش چهار فیلم تهیه شده در رابطه با فعالیتهای سامان در مراحل مختلف زندگی،‌قرائت شعر در مورد سامان توسط شاعر قروه ای منصور دولتی ، قرائت شعر کردی توسط خاتون حبیبی ، خواندن قطعه های ادبی و اشعار کوتاه توسط مجریان خوب برنامه خاتون حبیبی و بهروز یعقوبی بود

در بخش پایانی همایش به خانواده سامان نعمتی لوح تقدیر اهداء گردید . که هنگام اهداء لوح حاضران در سالن ابراز احساسات فراوان خود را نشان دادند احساساتی آکنده با غم نبود سامان ، ارج نهادن به تلاش یک مادربرای تربیت چنین فرزندی و گرامیداشت یاد و خاطره سامان عزیز

همایش با جاری نمودن اشک از دیدگان بسیاری از کسانی که در سالن بودند به انتها رسید .

برنامه روز دوم

روز جمعه مورخ ۳/۸/۸۷ کوهنوردان میهمان با جمعی از مردم قروه راس ساعت ۶ صبح از چهار راه مدرس به سمت قله کوه کولاوا در نزدیکی شهر حرکت نمودند و ساعت ۷ با رسیدن اولین مسیر سنگنوردی که سامان در سال ۱۳۷۸ گشایش نموده بود از لوح یادبود این مسیر به نام قاجر ۲ پرده برداری بعمل آمد و با آمدن کوهنوردان به سراب و صرف صبحانه مراسم در ساعت ۹ پایان یافت .

ـــ در این همایش ۲۲ هیات و گروه کوهنوردی از ۱۲ شهر با ۲۷۰ کوهنورد مشارکت داشتند . همچنین بیش از ۷۵۰ نفر از شهروندان در این مراسم همراهیمان نمودند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.